» »

Ubuntu 20.04 LTS je tu

1 2
3
4

LightBit ::

misek je izjavil:

Prvi zadetek How to Turn Off Windows Defender (Temporarily and Permanently): https://learn.g2.com/how-to-turn-off-wi...

Nisem poskušal ker nimam potrebe.
Posodobitve se lahko odložijo za več kot teden dni.

Imam občutek, da se malo pretirava :)

Žal pri zadnji verziji to ne pomaga, ker Defender še vedno nabija CPU in kuri RAM.
Edini način da da mir je install_wim_tweak.exe /o /c Windows-Defender /r.

Mavrik je izjavil:

LightBit je izjavil:


Od posodobitev seveda.
In potem se čudiš, da se ves čas ukvarjamo z sistemom. Ali naj grem vsak teden na vse virtualke zakasniti posodobitve?
Defenderja se sploh ne da več izklopit normalno (izkopiš ga pa še kar nabija CPU).

Edina rešitev so skripte, ki na silo onemogočijo zadeve, ampak je to treba vzdrževati in je nevarnost da kaj tudi pokvariš, ker z vsakim updejtom pridejo novi bombončki.


Glih pravi čas si to omenjal - Ubuntu 20.04 uporablja po novem tudi Snap način pakiranja aplikacij, kjer se stvari posodobijo samodejno in se takoj tudi ponovno poženejo. Brez opcij in brez načina, da to ugasneš. Nekoliko hujše kot na Windowsih. Deinštalacija tega je kar tečna: https://www.kevin-custer.com/blog/disab...

Ali nisi ravno prej hvalil Ubuntu glede izboljšanja uporabniške izkušnje?
Na srečo resne distribucije tega nimajo.

Mavrik ::

LightBit je izjavil:


Ali nisi ravno prej hvalil Ubuntu glede izboljšanja uporabniške izkušnje?
Na srečo resne distribucije tega nimajo.


Sem - tale del je mal manj kul. Saj veš, v realnem svetu so dobre in slabe stvari tehnologije in stvari so lahko hkrati dobre in slabe v različnih stvareh. Zavedam se sicer da je pri fanboyizmu tole malo problem :P
The truth is rarely pure and never simple.

Zvezdica27 ::

Zrcalce, zrcale, na steni povej... if it ain't broken - why the fuck should I upgrade to 20.04? Sam po drugi strani, sem pa skor ziher, da bi tud 9.04 še delal, če bi tko razmišljal ;)

Lubuntu (Openbox WM).

V glavnem, važen je DE/WM in ne distro

zz

LightBit ::

Mavrik je izjavil:

LightBit je izjavil:


Ali nisi ravno prej hvalil Ubuntu glede izboljšanja uporabniške izkušnje?
Na srečo resne distribucije tega nimajo.


Sem - tale del je mal manj kul. Saj veš, v realnem svetu so dobre in slabe stvari tehnologije in stvari so lahko hkrati dobre in slabe v različnih stvareh. Zavedam se sicer da je pri fanboyizmu tole malo problem :P

Jaz nisem fanboy, jaz sem hater. >:D
Ubuntu že več kot 10 let nisem videl niti od daleč, če bi ga bi ga verjetno sovražil približno tako kot Windows 10.
Se zgodi ko ti OS izbere nekdo drug.

MrStein ::

WhiteAngel je izjavil:


Pa še nekaj, tudi vozniški izpit moraš opraviti, če želiš voziti avto in ti še boljši UX sedenja v avtu ne bo pomagal.


Seveda bo. Če imaš UX avtomatskega menjalnika, se ti ne more zgoditi, da avto "crkne" pri speljevanju. Ali da "zapojejo" zobniki pri nerodnem prestavljanju.
Po drugi strani, če menjalnik ni dobro osvetljen, boš v temi dal v N namesto D in ti bodo pri semaforju spet trobili.
Ali pa če bi dizajner dobil idejo, da zamenja stopalki za plin in zavore.

Oziroma če se omejimo na sedež: če bi imel navzgor obrnjene žeblje, bi še kako vplivalo.
Pa tudi, če so malenkosti, kot napačna višina ali naklon.

Zdi se ti mogoče nepomembno, ampak le zato, ker je pri 99% vozil to dobro rešeno. Ni nekih eksperimentalnih ekscesov. Kar pri softverju žal obstaja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

misek ::

LightBit je izjavil:

Žal pri zadnji verziji to ne pomaga, ker Defender še vedno nabija CPU in kuri RAM.
Edini način da da mir je install_wim_tweak.exe /o /c Windows-Defender /r.
Torej obstaja en fini programček, ki to uredi? Cool. V čem je torej problem? Poženeš in programa ni več. Nisem vedel, da je to taka znanost.

janezvalva ::

pri novih distribucijah me moti snapd.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zvezdica27 ::

ja, snap je cel polom, včasih če z njim namestiš, se sploh ne integrira v celoti v sistem. Ne razumem tega. Dokler bo aptitude, bo vse ok

zz

LightBit ::

misek je izjavil:

LightBit je izjavil:

Žal pri zadnji verziji to ne pomaga, ker Defender še vedno nabija CPU in kuri RAM.
Edini način da da mir je install_wim_tweak.exe /o /c Windows-Defender /r.
Torej obstaja en fini programček, ki to uredi? Cool. V čem je torej problem? Poženeš in programa ni več. Nisem vedel, da je to taka znanost.

Precej večja znanost kot kliknit, da je izklopljen.
Jaz sem moral to ugotoviti in najti. Seveda je to potrebno narediti po vsakem večjem updejtu. To je gnila fora in ni opravičila za to.
Iz varnostnega vidika tudi ni prav nič fino da moraš uporabljati take programčke.
Se še zdaleč ne konča tukaj. Tudi sistemske exe-je moram menjati, drugače update notification gor skoči, čeprav so notificationi izklopljeni.
Za Debian naprimer mi ni treba iskat sumljive hacke.

Za surfat po Facebooku je Windows 10 v redu, ampak to je tudi Ubuntu ali NetBSD. Pogosto se mi zgodi, da čisto pozabim kateri OS uporabljam ko brskam po internetu.
Glavna razlika je v administriranju in na Windows 10 je to bitka z mlini na veter. Sizifovo delo. Nočem da OS upravlja z menoj.

misek ::

LightBit je izjavil:

Za surfat po Facebooku je Windows 10 v redu
S takšno bučko pa res nima smisla več debatirati.

PrimoZ_ ::

LightBit je izjavil:


Za surfat po Facebooku je Windows 10 v redu, ampak to je tudi Ubuntu ali NetBSD. Pogosto se mi zgodi, da čisto pozabim kateri OS uporabljam ko brskam po internetu.
Glavna razlika je v administriranju in na Windows 10 je to bitka z mlini na veter. Sizifovo delo. Nočem da OS upravlja z menoj.


Meni osebno je win10 super ga imam na službene računalu že 4 leta in skupaj z o365 in zdej še teams-i je zelo dobra uporabniška izkušnja.
Ga pa nimam na domačem sistemu, ker nočem podpirati tega vohunskega pristopa, ko se vedno nekaj spremlja in pošilja neka telemtrija. Za službeni PC mi je vseeno, stvar podjetja če želijo to uporabljati in zaupajo OSu/vendorju. Doma pa sem prešel na mint in arch, Ubuntu me je zgubil ko so eksperimentirali s tistim čudnim GUI.

rabelj5 ::

wtf je snap, zakaj se to rabi, totalno bv

LightBit ::

misek je izjavil:

LightBit je izjavil:

Za surfat po Facebooku je Windows 10 v redu
S takšno bučko pa res nima smisla več debatirati.

Ali ni res?
Nisem rekel ali mislil da ni za nič drugega.

tombs ::

Službeno sem omejen na windowse, druge možnosti žal ni... Doma uporabljam linux odkar je po instalaciji 7ke moj računalnik postal neuporaben zaradi pocasnosti. Ta računalnik se vedno uporablja moj fotr, dal sem mu ga ko sem kupil nov prenosnik. HTPC, NAS in moj računalnik vsi uporabljajo neko distribucijo Linuxa, trenutno je na enem tudi ubuntu 20.04, že več kot en mesec. Nisem nek hud uporabnik, za moje potrebe je ok. Vsaj zame sploh ni potrebe po menjavi za kak win ali mac PC.

blay44 ::

Mojih pet centov.
Tale Kicad je čist uporaben, je pa malo štorast. Morda zaradi prvega stika.
Če target prec zapopadeš, tukaj kar malo balinaš.
Razlika med altiumom in kidom je na nivoju, mercedes - golf.

Zvezdica27 ::

lp,

glede na gornje debate: win 10 je zdaj vrhusnko stabilen, žal ga moram v firmi uporabljati. Office oz cel paket office 365 in online orodja so fakin neverjetno dobra, za pivot table še dolgo ne bo nadomestila.

Je pa noro, kako MS sam sebi jebe mater - meniji za shranjvanje, recimo, v wordu, na sharepoit ali onedrive - stari moj, kretenu, ki je to zasnoval bi odrezal jajca, jih popražil in požrl - sam da tip vidi kak kreten je. In potem, surprise, suprise, v web okolju vse čisto drugače.

Zahvaljen jezus, da imamo izbiro.

zz

igorpec ::

Mavrik je izjavil:

LightBit je izjavil:


Od posodobitev seveda.
In potem se čudiš, da se ves čas ukvarjamo z sistemom. Ali naj grem vsak teden na vse virtualke zakasniti posodobitve?
Defenderja se sploh ne da več izklopit normalno (izkopiš ga pa še kar nabija CPU).

Edina rešitev so skripte, ki na silo onemogočijo zadeve, ampak je to treba vzdrževati in je nevarnost da kaj tudi pokvariš, ker z vsakim updejtom pridejo novi bombončki.


Glih pravi čas si to omenjal - Ubuntu 20.04 uporablja po novem tudi Snap način pakiranja aplikacij, kjer se stvari posodobijo samodejno in se takoj tudi ponovno poženejo. Brez opcij in brez načina, da to ugasneš. Nekoliko hujše kot na Windowsih. Deinštalacija tega je kar tečna: https://www.kevin-custer.com/blog/disab...


Bolj enostavno je, da pozabiš da Ubuntu sploh obstaja in pogledaš proti recimu Linux Mintu, kjer so iz Debiana naredili bolj uporaben in predvsem čist distro. Še vedno so paketi od Ubunta ali Debiana, kakor želiš / potrebuješ. Strojna podpora je identična, le neuporabne nesnage in proprietary Ubuntu rešitev (snap) se znebiš.

Cinnamon Desktop bo za milenijce seveda grd, UX kr neki, ampak pod površino se skriva brutalna učinkovitost, pod predpostavko da veš čemu ti služi računalnik. Če ne veš, za igračkanje in instalacijo krame je bolj primeren Android ali Windowsi. Ubuntu še ni na tem nivoju, gre pa v to smer.

MrNighthawk ::

Mavrik je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

No ker zahod ni sposoben koraka naprej naredit pri linux UI vmesnikih bodo pa Kitajci prevzeli vajeti v svoje roke, dobrodošel ubuntu-kylin-20-04:
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/02/ubu...
https://www.omgubuntu.co.uk/2020/04/ubu...


Meni se sicer ne zdi tako pretirano lepši od recimo elementaryOS, ki obstaja že par let in je predvsem primeren za manj tehnično vešče. Tudi Mint in Ubuntu sta popolnoma ok in te dni zgledata zelo dobro (v veliko primerih že boljše tudi od Winsev in macOS).

Stvari pa na žalost hitro razpadejo ko pridemo do 3rd party aplikacij (Open/LibreOffice je žalost ne glede na ista nabijanja zadnjih 10 let), ampak to tudi postaja manj pomembno odkar vsi preklapljajo na SaaS storitve.


Deepin OS zgleda tudi zeelo solidno.
Se pa strinjam, nekatere 3rd parti aplikacije zgledajo porazno.

Ozric ::

janezvalva je izjavil:

pri novih distribucijah me moti snapd.

Kaj ti bodo jajca a la snap, flatpak ... če maš https://aur.archlinux.org/ 8-)

Lonsarg ::

Kdor zanje čase spremlja zadeve je počasi jasno da bo zaradi nekonsenza med linux distribucijami glede pakiranja aplikacij zmagal kar lepo PWA.

poweroff ::

misek je izjavil:

poweroff je izjavil:

Meni Windows 10 tudi izgledajo v redu, samo nimam časa cele dneve po PowerShellu tipkat... v 21. stoletju uporabniki pač pričakujemo, da ne bo treba stalno po powershellu nekaj pisat pa register spreminjat.
Se sprašujem kaj vi počnete z računalnikom, da morate cele dneve uporabljati powershell? A nimate nobenih uporabniških programov gor in se ukvarjate samo z operacijskim sistemom?

Ja, kako pa naj inštaliram kakršenkoli uporabniški program brez PowerShella???

A da se da praviš? Samo setup.exe kliknem, pa kar dela?

O, lej, točno to pravim tudi jaz - tudi v Linuxu ni treba uporabljat konzole!
sudo poweroff

poweroff ::

Mavrik je izjavil:

ampak kak Impress pa ne uspe pravilno delovati niti 20 minut.

Se pa sprašujem kaj delaš? Jaz vsa svoja predavanja že leta pripravljam samo v Impressu - in jih je veliko, pa veliko število prosojnic imajo.

Mavrik je izjavil:

Glih pravi čas si to omenjal - Ubuntu 20.04 uporablja po novem tudi Snap način pakiranja aplikacij, kjer se stvari posodobijo samodejno in se takoj tudi ponovno poženejo. Brez opcij in brez načina, da to ugasneš. Nekoliko hujše kot na Windowsih. Deinštalacija tega je kar tečna: https://www.kevin-custer.com/blog/disab...

Imam občutek, da dokler je to imel Windows, je bila to dobra stvar, zdaj ko ima Linux, je pa nekaj slabega... ;)
sudo poweroff

misek ::

poweroff je izjavil:

Ja, kako pa naj inštaliram kakršenkoli uporabniški program brez PowerShella
Klikneš setup.exe in klikaš next, next, ... in na koncu Ok. Ravno tako, kot v Linuxu poženeš apt install.
Če pa je tvoj program takšen, ki potrebuje neko manualno namestitev z uporabo PowerShella, je pa to druga zgodba. Ne verjamem, da je PowerShell potreben za namestitev Adobe Photoshopa. Ali pač?

Ahim ::

poweroff je izjavil:

Ena zgodbica o konzervativnosti... s kolegi razvijamo nek hardware in se je pojavilo vprašanje ali naj bodo navadni ali SMD elementi... in se takoj oglasita dva, "ja, SMD je ful težko lotati...". No, pa pove tretji kolega: ko imajo delavnice z otroci, ki so neobremenjeni, jim pokažejo navadne in SMD elemente, in otroci znajo SMD lotat v trenutku. Brez problemov.

Malo nehvalezna primerjava, ker "SMD" so tako 1206 pasivni elementi in SOIC s solidnim razmakom med pini, da tudi kdo bolj storast in/ali s slabsim vidom lahko to handla, po drugi strani so pa "SMD" tudi kaksni BGAji, ki jih najbrz otroci na tistih delavnicah ne lotajo malo za hec, ali pa 0201 elementi (ali se manjsi).

Pa se primerjava med otroci in starejsimi zna spet biti problematicna iz drugega vidika - za nekatere naloge zo manjsi prsti in krasja ali neobstojeca zgodovina poskodb/izrabe (sklepov, zivcevja ...) dejansko bolj primerni ;)

Za ljudi, ki razvijajo tisti hardver, pa to njabrz tako ali tako ni pomembno, ker jim bodo zadevo sestavljali neki drugi ljudje? Mogoce celo dejansko otroci ... :(

Ahim ::

WhiteAngel je izjavil:

Za citiranje uporabljam latex in bibtex, ki je od štarta doma na *nixu in Mendeley, ki sinhronizira bazo v library.bib. Sem pa CV napisal zadnjič z Mendeley pluginom za Libreoffice in tudi super deluje. Dvomim, da Word deluje bolje za akademijo.

Word dela, ko mu dodas (spet odprt) Zotero. Ki deluje tudi se kje drugje, ne samo v Wordu.

Wordova vgrajena funkcionalnost (ta izraz uporabljam zelo sirokogrudno) za bibliografijo je nekje med neobstojeco in kupom kravjega dreka in vsak, ki je kdaj pisal kaksen clanek ali vec njih (kjer nimas zagotovljene objave kar v prvi reviji, ki jo izberes) ti lahko pove, da bibliografije ni urejal v Wordu, ampak je uporabljal neko zunanjo resitev.

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:

Kdor zanje čase spremlja zadeve je počasi jasno da bo zaradi nekonsenza med linux distribucijami glede pakiranja aplikacij zmagal kar lepo PWA.


Tu je sicer mal problem da te tehnologije noče podpreti Firefox - bo pa verjetno PWA res zmagal tudi zaradi podpore ChromeOSa, ki je trenutno za Androidom najbolj uporabljana Linux distribucija.
The truth is rarely pure and never simple.

Mavrik ::

poweroff je izjavil:


Se pa sprašujem kaj delaš? Jaz vsa svoja predavanja že leta pripravljam samo v Impressu - in jih je veliko, pa veliko število prosojnic imajo.


Ne vem, probam dodat kako sliko in video pač? Kaj ti naj rečem, na macOS je bilo polno polomljenih dialogov in nedelujočih menijev. Pa nasplošno je v primerjavi s kakim Keynoteom stvar precej žalostna. Če na prosojnico daš vrstico teksta in kak PNG je mrbit dovolj, jaz raje delam nekoliko bolj dinamična predavanja in tule je v primerjavi s Keynote totalna žalost.

poweroff je izjavil:


Imam občutek, da dokler je to imel Windows, je bila to dobra stvar, zdaj ko ima Linux, je pa nekaj slabega... ;)


Čuden je ta občutek.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

steev ::

Ozric je izjavil:

janezvalva je izjavil:

pri novih distribucijah me moti snapd.

Kaj ti bodo jajca a la snap, flatpak ... če maš https://aur.archlinux.org/ 8-)

+1
Sem šaltu na linux in to Arch (+i3wm) pred tremi tedni in je tole ena zadeva, ki mi je res všeč. Paraktično imaš tam notri vse, kar ti pade na pamet. Na ubuntu si mel pa pol zadev inštaliranih preko apt, pol preko snap, eno tretjino si jih na roke nameščal ...
Še en glas za Arch!
:|

poweroff ::

Mavrik je izjavil:

Pa nasplošno je v primerjavi s kakim Keynoteom stvar precej žalostna.

To pa tudi za PowerPoint velja.

misek je izjavil:

Če pa je tvoj program takšen, ki potrebuje neko manualno namestitev z uporabo PowerShella, je pa to druga zgodba. Ne verjamem, da je PowerShell potreben za namestitev Adobe Photoshopa. Ali pač?

Ja ne vem, jaz sem enkrat pri kolegu videl ta PowerShell in očitno je to default sistem inštalacije na Windowsih. Tako da kar se mene tiče je Windows totalno prezakompliciran sistem, kje bo pa imela tajnica čas tipkat po PowerShellu da zažene Word ali Excel...???
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Mavrik ::

steev je izjavil:


+1
Sem šaltu na linux in to Arch (+i3wm) pred tremi tedni in je tole ena zadeva, ki mi je res všeč. Paraktično imaš tam notri vse, kar ti pade na pamet. Na ubuntu si mel pa pol zadev inštaliranih preko apt, pol preko snap, eno tretjino si jih na roke nameščal ...
Še en glas za Arch!


Problem z AUR je predvsem v tem, da imajo paketi zelo malo verifikacije preden so vključeni. Zavedati se je treba, da imajo paketni sistemi (apt, rpm, pacman...) dejansko remote root na tvoji mašini. Kdorkoli si lasti paketne strežnike ti lahko porine praktično karkoli na tvojo mašino in se bo namestilo z root privilegiji.

Debian pa tile še precej dobro skrbijo za kvaliteto paketov, v AUR pa se je vedno zmetalo vse brez nekega pregleda.
The truth is rarely pure and never simple.

LightBit ::

AUR je precej enostaven in pregleden.
Vsak lahko preveri. Sicer običajno sploh ni potrebe po AUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

luky ::

Še moj glas za Arch Linux, zelo dobra zadeva.
luky!

Mavrik ::

Je bistvena razlika med "lahko preveri" in "dejansko" preveri. Kar so se naučili tudi razvijalci sistema NPM in se očitno vsi morate vedno znova naučiti ko se pojavi malware na tisočih računalnikov.

Zato se tudi fundamentalno spreminja kako pišemo aplikacije - in posledično zakaj se vlaga v razvoj novih sistemov kot je Snap in Flatpack. Škoda da so se odločili za tak Microsoftovski policy.
The truth is rarely pure and never simple.

Ales ::

Kdor želi preverjene pakete, sta ena boljših izbir Fedora in Debian. Kdor je kdaj šel čez proces kako npr. postati aktiven Fedora contrubuter in čez proces, kako spraviti posamezen paket v repozitorije, bo vedel, o čem govorim...

Zasebno že dolgo uporabljam Arch in ne bi šel nazaj. Ampak pri uporabi AUR (to dejansko NI uraden repozitorij, to je vse ostalo, kar naplavi na obalo) moraš sam gledati, kaj se ti namešča.

Če se v AUR znajde kaj čudnega bo seveda skupnost odreagirala takoj, ko to kdo opazi, ampak procesa predhodnega preverjanja ni. Branje namestitvenih datotek je toplo priporočeno...

Snap in Flatpack... kaj pa vem. Meni se zdi tak pristop korak nazaj. Razumem pa, zakaj so repozitoriji posameznih distribucij komu predstavljali nepremostljiv problem.

LightBit ::

Snap in Flatpak se mi zdi bolj za zaprtokodne zadeve.
Sicer jaz imam še vedno najraje tar file v teh primerih.

Zvezdica27 ::

question, question...

zakaj točno so naredili snap? Razumem, da je prednost to, da vključuje vse v enem "paketu" in da za "weird" kište in IoT pomeni prednost (ne bo dependency hell), vendar - je to edina prednost? Ne bi mogli istega narediti z *.deb?

Jaz osebno pri snap nisem videl popolne integracije v sistem. Oziorma bolj erečeno - nisem bil pripravljen v research zadeve vložiti čas (zakaj recimo se mi chromium ni integiral, kar je kar velik fail). Sem raje šel nazaj na klasiko - repo in APT.

Zakaj bi snap bil boljši od nekega deba? Pa da predvidevamo, da so dependency-ji bolje urejeni, kot nekoč za google earth, hehe.

zz

WhiteAngel ::

Zvezdica27 je izjavil:


zakaj točno so naredili snap? Razumem, da je prednost to, da vključuje vse v enem "paketu" in da za "weird" kište in IoT pomeni prednost (ne bo dependency hell), vendar - je to edina prednost? Ne bi mogli istega narediti z *.deb?


snap, flatpak in appimage so vsi cross-distro mišljeni. Osebno mi najbolj všeč appimage, ker ne rabi nobenega servica zadaj in je celoten image aplikacije zapakiran kot bash skripta. Seveda moraš imeti update drugače rešen potem, ker se v noben service ne registrira aplikacija, da bi se nadgrajevala.

Ales ::

Zakaj so naredili snap? Med ostalim tudi zato, da lahko v snap pakete po potrebi zapakirajo vsa možna govna, brez da bi se ozirali na kogarkoli drugega. Še na lastno distribucijo se jim ni potrebno ozirati.

"Razvijalcu" kaka knjižnica ne odgovarja? Ni problem, forkaj, zapakiraj da dela in pozabi nanjo. Posodobitve, merganje sprememb upstream? Koga briga.

Če bo uporabnik v snap paketih na enem in istem računalniku na koncu uporabljal sedem forkov sqlite, od tega po možnosti šest z resnimi problemi, koga briga, važno da dela.

Saj se uporablja peskovnik, vse bo v redu... samo da peskovnik ni ravno peskovnik, sicer so snap paketi praktično neuporabni.

V glavnem, vsem bi toplo priporočil, da se snap paketov kolikor se da izogibajo. Uporabite snap pakete le če res razumete zakaj je neka aplikacija izdana v tej obliki in če zaupate avtorjem oz. če ste snap paket sami pregledali.

Pravzaprav ne morem verjeti, koliko debilizmov je uspel Canonical pridelati odkar se je lotil Ubuntuja.

No, če gledamo z vidika, da skrbijo samo za lastno rit, potem to seveda niso debilizmi. Oni že vedo, zakaj take stvari počnejo. Da bi bilo dobro za uporabnike GNU/linux pa absolutno ni.

pegasus ::

Snapa se je treba izogibat en tolk kot dockerjev iz dockerhuba. Skratka, resistance is futile, you will be assimilated by stupidity of humanity.

Resno, optimizirat desktop za "time to deploy" prinaša več škode kot koristi.

In ko sem že tu, še en rant: jamrat čez win10 in google spyware je kul, pri linuxih se pa še vedno pričkamo o barvi celofana. Zakaj nihče ne poriva naprej t.i. privacy preserving disttibucij ala QubesOS in podobnih? Dobim občutek, da smo še vedno v gostilni, kjer ljudje razumejo, kaj je to barva un kaj je celofan ter so se zato sposobni o tem pričkat, zasebnost na internetu pa je preveč abstraktna in komplicirana tema ... In zato microsofi in googli tega sveta profitirajo ...

Lonsarg ::

Ales je izjavil:


"Razvijalcu" kaka knjižnica ne odgovarja? Ni problem, forkaj, zapakiraj da dela in pozabi nanjo. Posodobitve, merganje sprememb upstream? Koga briga.
To je vse možno ne glede na tip pakiranja, potegneš source code in narediš da je del tvojega projekta :) Skratka ne obtožuj formatov za pakiranje ko v resnici kritiziraš zgolj slabe prakse programerjev.

Drgač pa to da je aplikacija odvisna zgolj od OS in od nobenih drugih zadev (torej da ostale dependancije pakira sama) v OSu je edini smiselen način v 21. stoletju ker je software ratal prekompleksen za ta originalni stari linuxov model "make every instalation part of dependancy tree". Za samo OS kodo in vse dodatke ki jih distribucija kontrolira je še vedno smiselno ta model uporabljat, za obične 3rd party aplikacije pač ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

igorpec je izjavil:


Bolj enostavno je, da pozabiš da Ubuntu sploh obstaja in pogledaš proti recimu Linux Mintu, kjer so iz Debiana naredili bolj uporaben in predvsem čist distro. Še vedno so paketi od Ubunta ali Debiana, kakor želiš / potrebuješ. Strojna podpora je identična, le neuporabne nesnage in proprietary Ubuntu rešitev (snap) se znebiš.

Cinnamon Desktop bo za milenijce seveda grd, UX kr neki, ampak pod površino se skriva brutalna učinkovitost, pod predpostavko da veš čemu ti služi računalnik. Če ne veš, za igračkanje in instalacijo krame je bolj primeren Android ali Windowsi. Ubuntu še ni na tem nivoju, gre pa v to smer.
Se strinjam, pred kratkim sem na prastarem laptopu zamenjal Visto z Mint XFCE.
Laptop, ki je bil dobesedno neuporaben, se je na novo rodil. Je pa res, da sem hkrati še 5400 disk zamenjal s SSD.
Zadeva enostavno leti, hitro, sodobno, noben od družinskih članov ni še nič vprašal, kako se kaj najde, ker je praktično vse na istih mestih kot na Win.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Ales ::

Lonsarg je izjavil:

Ales je izjavil:


"Razvijalcu" kaka knjižnica ne odgovarja? Ni problem, forkaj, zapakiraj da dela in pozabi nanjo. Posodobitve, merganje sprememb upstream? Koga briga.
To je vse možno ne glede na tip pakiranja, potegneš source code in narediš da je del tvojega projekta :) Skratka ne obtožuj formatov za pakiranje ko v resnici kritiziraš zgolj slabe prakse programerjev.

O ne! Ne kritiziram zgolj programerjev, pač pa v primeru snap direktno Ubuntu oz. Canonical.

V svojo izvorno kodo lahko programer seveda doda kar hoče, ampak takega skrpucala ne bo mogel spraviti v repozitorij katere koli resne distribucije.

Npr. Fedora in posledično RHEL oz. CentOS, pa še marsikatera druga, imajo striktne procese preverjanja prav za take stvari.

Bo moral razvijalec lepo posebej zapakirati knjižnico, če še ne obstaja, posebej pa svojo aplikacijo. Knjižnica ne mogla biti kar nek fork bog ve kake kvalitete in ne bo ostala brez posodobitev.

Ubuntuju za dobre prakse očitno dol visi na sistemskem nivoju. Oz. ne samo, da jim dol visi, namerno jih hočejo izničiti.

Drgač pa to da je aplikacija odvisna zgolj od OS in od nobenih drugih zadev (torej da ostale dependancije pakira sama) v OSu je edini smiselen način v 21. stoletju ker je software ratal prekompleksen za ta originalni stari linuxov model "make every instalation part of dependancy tree". Za samo OS kodo in vse dodatke ki jih distribucija kontrolira je še vedno smiselno ta model uporabljat, za obične 3rd party aplikacije pač ne.

Vem, da je to mantra kapitala in nekaterih razvijalcev, razumem motivacijo. Ampak pod površjem so ti argumenti bazirani na laži.

S takim pristopm se vzpodbuja slabe prakse in neznanje razvijalcev. Zaobidemo vse procese preverjanja kvalitete na nivoju OS in izničimo kakršno koli motivacijo, da bi razvijalci sodelovali s projekti, ki jih forkajo.

Podjetja, ki take razvijalce plačujejo, nimajo več nobene motivacije plačati za čas, da bi se popravki prispevali v širšo uporabo ali da bi sploh bili kvalitetni.

Zdaj bo kar nek "razvijalec" tako mimogrede forkal življenjsko važne knjižnice in v tistih petih minutah, ki jih je dobil ali si jih vzel za to, bo še razumel zadnjih 20 let razvoja in pridobil poglobljeno zavedanje o tem, kaj bo njegov "popravek" naredil. In potem svizec...

Si to želimo? Tako programje?

Meni se to zdi izjemno kratkovidno...

MrStein ::

Kaj pa če ima "razvijalec" verzijo knjižnice s popravljenim bugom, "uradna" pa ga nima?
Se bo prepiral na forumih? Ali preprosto pakiral delujočo verzijo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Kolikor vem je bilo že sedaj mogoče spakirati pakete brez dependencyev (ne vem kako točno se temu že reče), SNAP je verjetno samo malo bolj fancy verzija tega...?
sudo poweroff

LightBit ::

Saj lahko tudi RPM ali DEB narediš tak. Samo ga ne bodo sprejeli na uradne repozitorije.

Lonsarg ::

Ales je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Ales je izjavil:


"Razvijalcu" kaka knjižnica ne odgovarja? Ni problem, forkaj, zapakiraj da dela in pozabi nanjo. Posodobitve, merganje sprememb upstream? Koga briga.
To je vse možno ne glede na tip pakiranja, potegneš source code in narediš da je del tvojega projekta :) Skratka ne obtožuj formatov za pakiranje ko v resnici kritiziraš zgolj slabe prakse programerjev.

O ne! Ne kritiziram zgolj programerjev, pač pa v primeru snap direktno Ubuntu oz. Canonical.

V svojo izvorno kodo lahko programer seveda doda kar hoče, ampak takega skrpucala ne bo mogel spraviti v repozitorij katere koli resne distribucije.

Npr. Fedora in posledično RHEL oz. CentOS, pa še marsikatera druga, imajo striktne procese preverjanja prav za take stvari.

Bo moral razvijalec lepo posebej zapakirati knjižnico, če še ne obstaja, posebej pa svojo aplikacijo. Knjižnica ne mogla biti kar nek fork bog ve kake kvalitete in ne bo ostala brez posodobitev.

Ubuntuju za dobre prakse očitno dol visi na sistemskem nivoju. Oz. ne samo, da jim dol visi, namerno jih hočejo izničiti.

Drgač pa to da je aplikacija odvisna zgolj od OS in od nobenih drugih zadev (torej da ostale dependancije pakira sama) v OSu je edini smiselen način v 21. stoletju ker je software ratal prekompleksen za ta originalni stari linuxov model "make every instalation part of dependancy tree". Za samo OS kodo in vse dodatke ki jih distribucija kontrolira je še vedno smiselno ta model uporabljat, za obične 3rd party aplikacije pač ne.

Vem, da je to mantra kapitala in nekaterih razvijalcev, razumem motivacijo. Ampak pod površjem so ti argumenti bazirani na laži.

S takim pristopm se vzpodbuja slabe prakse in neznanje razvijalcev. Zaobidemo vse procese preverjanja kvalitete na nivoju OS in izničimo kakršno koli motivacijo, da bi razvijalci sodelovali s projekti, ki jih forkajo.

Podjetja, ki take razvijalce plačujejo, nimajo več nobene motivacije plačati za čas, da bi se popravki prispevali v širšo uporabo ali da bi sploh bili kvalitetni.

Zdaj bo kar nek "razvijalec" tako mimogrede forkal življenjsko važne knjižnice in v tistih petih minutah, ki jih je dobil ali si jih vzel za to, bo še razumel zadnjih 20 let razvoja in pridobil poglobljeno zavedanje o tem, kaj bo njegov "popravek" naredil. In potem svizec...

Si to želimo? Tako programje?

Meni se to zdi izjemno kratkovidno...
Kratkovidnost je to da ti filozofijo razvoja programja tako močno povezuješ z načinom pakiranja in distribucije. Čeprav tudi vidim razlog da to tako strogo couplaš in razlog je popularnost uradnih repozitorijev od linux distribucij za inštalacijo kode kar ste nekateri pograbili kot edino sveto. Seveda je lepo in uporabno da imajo distribucije repozitorije, uporabno je tudi to da dovolijo v te repozitorije pod svojimi strogimi pravili še kakšno 3rd party kodo in knjižnice da je zadeva extensible v primeru da hočeš čimbolj preverjeno kodo uporabljati.

NITI SLUČAJNO pa ni normalno da bi bil ta repozitorij več kot zgolj še ena dodatna izbira za developerja. Še več NAROBE JE, da se te repozitorije toliko favorizira, jaz niti pod razno ne bi pomislil da bi bil omejen z release ciklom in dodatno birokracijo repozitorijev če kako linux aplikacijo naredim. Linux distribucije nujno potrebujejo repozitorije kjer se brez cenzure dovoli vse kar ni virus (ker če bodo preverjali kvaliteto kodo bodo izpadli še hujši cenzurerji kot Apple). In ko sprejmeš zgornje 3 stavke za resnico, se sprijazniš da je pri veliko 3rd party kode edini ki kodo preveri sam developer potem ugotoviš da pakiranje dependancijev nima več slabosti (ok par MB več zasede, ampak ni omembe vreden minus), ostanejo le plusi.

Ales ::

MrStein je izjavil:

Kaj pa če ima "razvijalec" verzijo knjižnice s popravljenim bugom, "uradna" pa ga nima?
Se bo prepiral na forumih? Ali preprosto pakiral delujočo verzijo?

Zakaj bi se prepiral? Kaj je narobe s čisto normalno komunikacijo?

Ales ::

Lonsarg je izjavil:

... Linux distribucije nujno potrebujejo repozitorije kjer se brez cenzure dovoli vse kar ni virus ...

To je nekako tako, kot bi rekel, da naj par tovornjakov pripelje cevi, opeko, cement, les, strešnike in vse skupaj strese na dvorišče ter parkrat povozi, pa se to zdaj imenuje hiša z infrastrukturo. Potem pride še cisterna s plinom, odpre ventile, nekdo pa prižge ogenj in imaš še kurjavo poštimano.

Point distrotov je, da so delujoča in razmeroma kvalitetna celota. Če tega nočeš ali ne rabiš, kaj ti bo potem distro?

Sicer pa že obstaja tudi tak pristop, AUR repozitorj od Arch Linuxa. Praktično vse je dovoljeno v AUR. Ne čisto vse, ampak zelo zelo blizu. Ni pa to Arch Linux in noben živ bog ne promovira slepo uporabo AUR...

MrStein ::

Ales je izjavil:

MrStein je izjavil:

Kaj pa če ima "razvijalec" verzijo knjižnice s popravljenim bugom, "uradna" pa ga nima?
Se bo prepiral na forumih? Ali preprosto pakiral delujočo verzijo?

Zakaj bi se prepiral? Kaj je narobe s čisto normalno komunikacijo?

Vseeno kako imenuješ.
Ali uporabiš popravljeno verzijo danes in si fertik, ali pa imaš eno leto prepira, komunikacije, debate, kakorkoli-bi-še-lahko imenoval.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

A je tak sebičen pristop k razvoju odprtokodnega programja vzdržen?

Ne razumem, kaj je narobe s tem, da odpreš bug report, pa če že imaš patch, dodaš še tega. Še manj mi je jasno, od kod si privlekel prepir.

Kaj bo nek razvijalec (ali pa ta isti) jutri ali pa čez eno ali dve ali x let uporabil, če knjižnice ne bodo posodobljene?
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 19.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
85864 (4171) Zvezdica27
»

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
18947719 (38343) MrStein
»

Izšel Ubuntu 10.10 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22166071 (56155) Icematxyz
»

Izšel je Ubuntu 8.04 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14515801 (10005) Jst

Več podobnih tem