» »

Ubuntu 20.04 LTS je tu

1 2 3
4
»

MrStein ::

Ne vem, če se razumeva.

Pišem progam A. Ki uporablja knjižnico B.

Knjižnica B ima v debian-u bug (ki vpliva na delovanje programa A).

Možnosti imam 2:
- v svoj program pakiram popravljeno knjižnico B - konec, lahko grem na pivo
- odprem bug na bugs.debian.org in zraven imam tole debato s tabo, bog ve kako dolgo
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

pegasus ::

In potem ima nekoč knjižnica B varnostno luknjo, ki jo debian zakrpa v nekaj urah in distribuira po celem svetu v nekaj dneh. Razen do tvojega programa, ker si medtem že pozabil kako si to pred leti deployal in si ne upaš uporabit popravljene knjižnice, ker ne veš, če bo celota sploh še delovala.
Problem te "udobnosti" je, da mora nujno priti s celotnim procesom izgradnje in vzdrževanja, kar pa userji z veseljem "outsourcajo" neki organizaciji tam nekje v cloudu. In voila, spet imaš vendor lock in sistem, proti kateremu smo se tako dolgo borili ...
Source + local compile je edina res svobodna možnost.

MrStein ::

Edina svobodna možnost je, da nag tečeš po afriški savani. Vse drugo je kompromis. A nam zaupaš, katero možnost si ti izbral? (vprašanje je retorično)

Glede zgornjega, če je izbira med "rešitev takoj" in "čakaj N mesecev ali celo let", bo večina pač izbrala taprvo. Zagovorniki druge bodo seveda nezadovoljni, ampak kaj naj? Zakaj ne zatežijo maintainerju da prvotni bug v knjižnici B "zakrpa v nekaj urah in distribuira po celem svetu v nekaj dneh" ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

LightBit ::

Vsaj bug napiši preden greš na pivo.

MrStein ::

Jaz ali hipotetični programer?
(bug je že eno leto v trackerju ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

Mr.Stein, sam sem na obeh koncih te palice, razvijam kdaj kaj, ukvarjam se s sistemi pa tudi vzdržujem pakete. Nekoč sem za Fedoro, zdaj za Arch.

Ne vem koliko poznaš širšo sliko ampak same distribucije marsikaj začasno popravijo, še preden ta popravek ugleda luč sveta kot nova upstream verzija knjižnice. To je popolnoma običajen dogodek znotraj distribucije. Služi temu, da popravek hitreje pride do končnih uporabnikov.

Znotraj distribucij imaš torej cel kup paketov, ki so začasni mini forki v primerjavi z upstreamom. Poglavitno pri tem je, da se tak začasen mini fork ne bo zgodil, če ni upstream sprejel patch. Dejansko sprejel, ne le, da bug bil prijavljen.

Upstream bo morda naslednji release naredil čez mesec dni ali tudi čez leto dni, kakor hočejo. Distro pač ne, morda ga bo že jutri.

Snap... snap je nekaj popolnoma drugega. Gre za popoln in nameren zajeb na sistemskem nivoju...

Zvezdica27 ::

Aleš: res je, tudi kernele tako flikajo, sploh Ubuntu - in vsaj 1x sem bil zelo hvalažen za to.

Ok, torej snap je out, itak sem ga za foro probal. Morda edina izjema Google earth, če so to sedaj že uredili :)

zz

MrStein ::

Ales je izjavil:

Mr.Stein, sam sem na obeh koncih te palice, razvijam kdaj kaj, ukvarjam se s sistemi pa tudi vzdržujem pakete. Nekoč sem za Fedoro, zdaj za Arch.

Ne vem koliko poznaš širšo sliko ampak same distribucije marsikaj začasno popravijo, še preden ta popravek ugleda luč sveta kot nova upstream verzija knjižnice. To je popolnoma običajen dogodek znotraj distribucije. Služi temu, da popravek hitreje pride do končnih uporabnikov.

Znotraj distribucij imaš torej cel kup paketov, ki so začasni mini forki v primerjavi z upstreamom. Poglavitno pri tem je, da se tak začasen mini fork ne bo zgodil, če ni upstream sprejel patch. Dejansko sprejel, ne le, da bug bil prijavljen.

Upstream bo morda naslednji release naredil čez mesec dni ali tudi čez leto dni, kakor hočejo. Distro pač ne, morda ga bo že jutri.

Snap... snap je nekaj popolnoma drugega. Gre za popoln in nameren zajeb na sistemskem nivoju...

No, tu je en primer: https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cg...

Me zanima, kako dolgo bo trajalo, da distro spravi zadevo do uporabnikov.
(jaz sem naredil alternativo "sam ideš" in imam popravek nameščen že od včeraj)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

Ali boš potem jedro v Snap dal? ;((

MrStein ::

Ne sekiraj se kam bom jaz kaj dal.
Pogovor je o "distroti (baje) hitro dajo popravke med ljudi ".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Ja to pač ni res. Ene stvari trajajo obupno dolgo. No, verjetno kar večina...
sudo poweroff

Ales ::

Distroti dajejo včasih popravke hitreje med uporabnike, kot če bi zgolj čakali na upstream. Nikjer nisem trdil nič drugega.

Včasih traja 20 let da kaj pride. :))

MrStein ::

No, potem vam je jasno, zakaj nekdo nekaj v snap da, a ne?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

Saj veš da jedra ne moreš dati v Snap. Če ne drugega slab primer.
Čist razumem zakaj se stvari zraven pakira, ampak potem moraš to tudi vzdrževati in posodabljati. Običajno ni potrebno, zato je res brezveze za vsako stvar svoj zlib pakirat.

MrStein ::

Modul komot daš v snap.
Sicer pa nisem rekel, da bi dal kernel v snap.
Rekel sem, zakaj se ljudem zdi snap dobra rešitev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ales ::

V bistvu, ne še vedno se mi ne zdi dobra rešitev. :D

LightBit ::

Za zaprtokodne stvari se mi še vedno zdi najbolje TAR.

MrStein ::

Ales je izjavil:

V bistvu, ne še vedno se mi ne zdi dobra rešitev. :D

Saj noben ni rekel, da je dobra rešitev. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

lp,

zajeb je, ali pa ne, glede na rešitev. Jaz snap sprejmem, če gre za nek dependency hell in to reši zadevo in hkrati neko programje ne rabi biti 100% integrirano. Saj sem napisal, da sem snapal chromium (novejšega od repota) pa se mi dec sploh ni integriral. Kot sem napisal, za google earth bi blo idelano, da zadeva sploh dela ;) Jaz bom že pazil, vsaj upam.

Je pa hec, ker zdaj sem opazil, da mi terminal napiše za neinštaliran paket tole:

Command 'supertux' not found, but can be installed with:

sudo snap install supertux


IN SEDAJ VPRAŠANJE ZA 4.231 EVROV: le kaj bo (povprečen-Janez) user vpisal v terminal? Sem na lubuntu... seveda bo uporabil snap... No, na snapih je tudi novejša verzija...

Ker kot vsi vemo tudi kompajlanje ni lih zapleteno, včasih pa se tudi prav fino zaplete, sploh pri kakih obskurnih zadevah

zz

Lonsarg ::

Zelo lepa rešitev je tudi uporaba .net core za linux aplikacije. Potem snapa in podobnih stvari niti ne rabiš ker je itak dotnet edini dependancy in je v distro repotih.

Skratka kot razvijalec hočem abstrakcijo in nočem biti preveč vpet v OS dependancy graph, pač ne hvala. Na vse kriplje bom iskal rešitve kako mimo tega, če ne bo boljšega bo to pač snap. Open source koda pa se čisto lepo shara med razvijalci preko github, ni nobene potrebe za forcan sharing na nivoju linux distribucij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ozric ::

Ales ::

@Lonsarq, pri nas smo dali že par .NET Core aplikacij v produkcijo na linux infrastrukturi. Zadeva čisto lepo stabilno deluje.

Če boš hotel testirati kako v dejanskem strežniškem okolju (in ga morda nimaš), me kontaktiraj na ZS. Ali pa če koga drugega zanima.

Ne da sem ne vem kak ljubitelj MS, ampak v zadnjih letih se da shajati z njimi...

sloxl8 ::

24 things?!
Kako potem od navadnega uporabnika pričakuješ, da bo preklopil na Linux? Da ne bo videt, kot da sem proti Linuxu (vsake toliko me prime, da bi Winse zamenjal za kaj drugega, namestim kakšen live distro, pa obupam, ker se mi preprosto ne da brskati po spletu in iskati načina, kako omogočiti video kodeke, da bom lahko predvajal kakšen družinski posnetek), ampak da mora navadni uporabnik kucati po konzoli, da sploh stvari delujejo kot je treba?! No go.

igorpec ::

sloxl8 je izjavil:

kako omogočiti video kodeke, da bom lahko predvajal kakšen družinski posnetek


Takoj ko je nekaj "10 things to do ... " veš da je klik vaba, polna oslarij.

1. Check For Updates

Sistem te po defoltu vpraša če boš updejtal vse ali samo varnostne popravke. Nič ne rabiš delat.

2. Enable Partner Repositories

Zakaj že? Čisti BS

3. Install Missing Graphic Drivers

Imam nadpovprečno raznoliko strojno opremo. Nič ni treba dodatno inštalirat. Zadnja verzija Nvidie dela out of the box, starejše pa tako ali tako. Spet čisti BS.

4. Installing Complete Multimedia Support

Po defaultu ne manjka nič - filme iz fotoaparata prebere, teh nekaj filmov ki sem jih poklikal, pa je tudi delovalo brez česarkoli. BS

V primeru eksotičnih kodekov ti sistem pove, da je treba pač nekaj instalirat in od tebe zahteva geslo, sicer kodeka ne inštalira.

5. Install Synaptic Package Manager

Za večino ljudi - za normalno uporabo - totalno nepotrebna zadeva.

6. Install Microsoft Fonts

To spet nujno rabiš. Za kaj že?

7. Instaliraš kar potrebuješ

8. Gnome extensions. Kakšen je kul ampak spet popolnoma nepotrebna navlaka.

9. Backup your system

Zatarjaj /home in /etc in so končal

... skratka instaliraj in računalnik uporabljal za kar ga pač potrebuješ. Moja žena ima Linux že 10+ let pa sploh ne ve kaj to je.

Ales ::

sloxl8 je izjavil:

24 things?!
Kako potem od navadnega uporabnika pričakuješ, da bo preklopil na Linux? Da ne bo videt, kot da sem proti Linuxu (vsake toliko me prime, da bi Winse zamenjal za kaj drugega, namestim kakšen live distro, pa obupam, ker se mi preprosto ne da brskati po spletu in iskati načina, kako omogočiti video kodeke, da bom lahko predvajal kakšen družinski posnetek), ampak da mora navadni uporabnik kucati po konzoli, da sploh stvari delujejo kot je treba?! No go.

Nasedel si na click bait članek, ki nima blage veze z ničemer.

Evo ti 12 things to do after installing Windows 10.

Popolnoma nesprejemljivo! Ne vem, kako prodajajo ta šrot! >:D

LightBit ::

Meni so tukaj na forumu svetovali tole za Windows 10: https://fdossena.com/?p=w10debotnet/ind...
Težko rečem koliko korakov je, ker ni oštevilčeno. Lahko pa rečem, da je celotna namestitev Arch Linuxa (kjer moraš pisati ukaze po navodilih) precej bolj enostavna. ;((
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 19.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
85864 (4171) Zvezdica27
»

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
18947726 (38350) MrStein
»

Izšel Ubuntu 10.10 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22166078 (56162) Icematxyz
»

Izšel je Ubuntu 8.04 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14515805 (10009) Jst

Več podobnih tem